KAZAKİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ABZAL İSKİLİP GEZİSİNDEN MEMNUN AYRILDI

KAZAKİSTAN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ ABZAL İSKİLİP GEZİSİNDEN MEMNUN AYRILDI

JANDARMAYA TARİHİ ESER SATMAYA ÇALIŞTI

JANDARMAYA TARİHİ ESER SATMAYA ÇALIŞTI

İSKİLİP’TE TÜRK TELEKOM ÇİLESİ

İSKİLİP’TE TÜRK TELEKOM ÇİLESİ

2. TUR PROFESYONEL REHBERLER İSKİLİP’İ GEZDİ
2. TUR PROFESYONEL REHBERLER İSKİLİP’İ GEZDİ

Profesyonel Rehberler Derneği üyeleri Çorum ve İlçelerinde incelemelerde bulundu.      Çorum Belediyesi ile Hitit Üniversitesi işbirliği içerisinde Çorum ve İlçelerinin turizm potansiyelini geliştirmek için düzenlenen proje kapsamında 2. Tur Profesyonel Rehberler İskilip’i gezdi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün de destekleriyle Çorum ve ilçelerde ki tarihi yerleri gezen kafile İskilip’te de tarihi yerlerde incelemeler yaparak; “İskilip’i […]

Profesyonel Rehberler Derneği üyeleri Çorum ve İlçelerinde incelemelerde bulundu. 

    Çorum Belediyesi ile Hitit Üniversitesi işbirliği içerisinde Çorum ve İlçelerinin turizm potansiyelini geliştirmek için düzenlenen proje kapsamında 2. Tur Profesyonel Rehberler İskilip’i gezdi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün de destekleriyle Çorum ve ilçelerde ki tarihi yerleri gezen kafile İskilip’te de tarihi yerlerde incelemeler yaparak; “İskilip’i bölgenin incisi” diye nitelendirdiler. Profesyonel Rehberler Derneğinden Sanem Yücesoy, Gastronomi turizmi turları düzenliyor İngilizce olarak, Didem Çaloğul Pronto Turun rehberi yurtiçi ve yurt dışı turlara çıkıyor, Ali Murat Eroğul Almanca ve İngilizce turlara çıkıyor, Ebru Arslan Arapça ve İngilizce rehberlik yaparak Profesyonel Rehberlik hizmeti veriyorlar.

    Hitit Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Bölüm Öğretim Görevlisi Doktor Ali İzzet Yılmaz; “ Çorum Belediyesi ile 26.08.2019 tarihinde imzalamış olduğum “Profesyonel Turist Rehberlerinin Bakış Açılarıyla Çorum Kent Turizmi” Araştırma Projesi kapsamında İstanbul’da bulunan; “Tarih, Kültür ve Turizm Rehberleri Derneği” üyeleri 06-11 Şubat ve 18-21 Şubat tarihleri arasında geldiler. Projeyi kısaca bu araştırmada, farklı milliyetler de kültür ve şehir turu (özellikle İstanbul, İzmir veya yurt dışında Paris, Prag, Londra vb) yapan profesyonel turist rehberleri Çorum’a davet edilerek, kent merkezinde, ilçelerinde ve çevresinde turistlerin ilgisini çekebilecek unsurlar (turistik çekicilikler) tespit edildi. Rehberler tarafından belirlenecek olan çekiciliklerin, hangi turist gruplarına (milliyet, yaş, cinsiyet, ekonomik durum, eğitim durumu gibi demografik değişkenlere) uygun olduğu öğrenilecektir.Çalışma sonunda, Çorum’a gelecek münferit ve/veya turist gruplarının belirlenen bu unsurları (turistik çekicilikleri/ürünleri) ziyaret etmeleri durumunda karşılaşacakları problemler ya da ihtiyaç duyacakları altyapı eksikleri tespit edilerek belediyeye rapor halinde sunulacaktır. Bununla birlikte Çorum merkezi ve çevresini kapsayan, profesyonel turist rehberleri tarafından, tur programları hazırlanacaktır.

Beklenen Sonuçları ise;

•Çorum’da bulunan turistik çekicilikler tespit edilmiş olacaktır.İlimizdeki altyapı eksiklikleri, asıl kullanıcıları olan profesyonel turist rehberlerinin gözünden tespit edilmiş olacaktır.Çorum bölgesi için tur programları hazırlanmış olacaktır.Bölgemizde yapılması planlanan turizm altyapı yatırımları (Bakanlıklar, Valilikler, Belediyeler vb tarafından) için önemli bir envanter çalışması yapılmış olacaktır.

Yaratacağı Fayda ve Katkılar;

Çorum’a gelecek turistlerin ziyaret edebilecekleri yerler liste/tur programı halinde sunulabilecektir.Tespit edilen eksikliklerin giderilmesi durumunda, gelen turist sayısı ve Çorum’da yaptıkları geceleme sayısı artacaktır.Gelen turistler, profesyonel rehberler tarafından hazırlanmış olan programları uygulayacakları için, zamanlarını daha iyi kullanabileceklerdir. Bu durumda memnuniyet düzeylerinin artmasını sağlayacaktır. Memnun olan turistler, Çorum’la ilgili daha fazla sayıda olumlu düşünce paylaşacaktır. Böylece Çorum’a gelmek isteyenlerin sayısında artışlar olacaktır.

Sonuç olarak proje kapsamında gelen rehberlerin önerileri doğrultusunda gerekli düzeltmeler yapılırsa, İskilip’e daha turistlerin gelmesi daha kolay olacaktır. Gelen turistlerde memnun bir şekilde ilçemizde ayrılacaklardır. Projenin yürütülmesine destek veren Çorum Belediyesine, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve herkese teşekkür ederim ”diye açıklamalarda bulundu.

  • Yorumla
KÖŞE YAZARLARI
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz